back to top
- Komerční sdělení -aktuálně

Přemýšlíte o topení palivovým dřevem? Nejste sami!

Lidé topí dřevem odnepaměti – koneckonců jde o vůbec první zdroj tepla! Moderní doba se od tohoto tradičního způsobu vytápění poněkud odklonila, ale s voláním po udržitelnějších řešeních se palivové dřevo pomalu ale jistě vrací na výsluní. Z ekonomických i ekologických důvodů dnes musíme hledat alternativní, obnovitelná paliva. Jakožto přírodní, udržitelný a uhlíkově efektivní zdroj energie je dřevo naprosto ideální.

Pohoda a klid u kamen

Dřevo je ideální volbou v domácnostech obhospodařujících krby, kamna či kotle na pevná paliva. Ekonomičnost a ekonomičnost ovšem nejsou zdaleka jedinými důvody, proč se k němu tak často vracíme. Vnese do každého domova i chalupy pocit sounáležitosti s přírodou, harmonii a klid. Teplo, které vydává, nás dokáže zahřát na těle i duši. A nepoužíváme ho jen k vytápění, ale také ke grilování, opékání špekáčků či přípravu bramboračky na ohni. Jídlo provoněné dřevem a připravené v příjemném prostředí zkrátka chutná mnohem lépe, zvláště společnosti rodiny a přátel!

Výhody palivového dřeva

Jak už jsme zmínili, palivové dřevo má široké možnosti použití, a navíc vytváří příjemnou atmosféru a pocit pohody, který je pro mnoho lidí důležitý. Je snadno dostupné a v porovnání s jinými obnovitelnými zdroji paliva cenově výhodnější. Z ekologické stránky jde také o vynikající volbu – dřevo při spalování produkuje méně emisí CO2 než třeba fosilní paliva. Nakoupit si ho můžete ve větším množství, když je to zrovna výhodné. Když ho budete skladovat na zastřešeném místě, vydrží i desítky let.

Jaké dřevo je k vytápění nejvhodnější?

My radíme vybírat ze dvou druhů dřeva: buk a dub. Obě dřeva jsou tvrdá a mají výborné spalovací vlastnosti. Nádherně voní, proto se skvěle hodí právě i pro přípravu pokrmů. Navíc jsou obě varianty cenově dostupné, a to i v případě dřeva s certifikací, nezapomeňte tedy při výběru zohlednit i kvalitu. Pojďme se na tyto dva druhy palivového dřeva podívat trochu detailněji.

  • Bukové dřevo: Toto dřevo je velmi pevné, a přitom ne moc pružné. Má vysokou hustotu, což znamená, že dlouho hoří, déle a stabilně žhne a produkuje vysoké množství tepla. Je tak ideální pro celoroční vytápění. Bukové dřevo se snadno štípe a má nízký obsah pryskyřice, což minimalizuje znečištění. Při skladování poměrně rychle vysychá a potěší i jeho vynikající poměr cena: výkon.
  • Dubové dřevo: Je jednou z nejtěžších a nejtvrdších dřevin. Má velmi dlouhou dobu hoření a vyšší energetickou výhřevnost než jiné druhy dřeva. Dub se hodí zvláště pro pomalé a dlouhotrvající spalování.

Mezi další populární tvrdá dřeva patří habr nebo jasan, z těch měkkých můžete použít topol, lípu, olši, ale i břízu.

Kolik dřeva potřebujete na jednu sezónu?

Množství dřeva potřebného na jednu topnou sezónu závisí na velikosti domu, jeho izolaci, typu topení a dalších faktorech. Důležité je samozřejmě i to, kolik stupňů je pro vás komfortní, jak často větráte a jestli chcete vytápět všechny pokoje. Obecně se odhaduje, že průměrná domácnost potřebuje přibližně 15 až 25 m³ palivového dřeva. Pokud používáte i jiné druhy paliva a dřevem si jen přitopujete, postačí vám 5 až 10. Je dobré posoudit své potřeby na základě předchozích sezón a plánovat rezervu pro chladnější zimní měsíce.

Alternativy palivového dřeva

Abyste neřekli, že vám dřevo vyloženě nutíme, představíme vám i nejpopulárnější alternativu palivového dřeva. Není to uhlí, jak byste si možná mysleli, ale palivové brikety. Jedná se vlastně také o dřevěný produkt, který se vyrábí z pilin, hoblin a štěpek. Ty se vysuší, slisují, a prodávají po kusech jednotného tvaru. Jejich teplota hoření, a tedy i výhřevnost, jsou větší než u běžného dřeva, zaberou méně místa při skladování, a produkují méně sazí. Na druhou stranu ovšem kotel na brikety přijde na víc peněz než pálení dřeva, koupi si proto dobře rozmyslete podle toho, jaké jsou vaše priority.

Mokré dřevo špatně hoří…

Správně suché dřevo má vlhkost maximálně do 20 %. Čerstvě naštípané dřevo ovšem obsahuje okolo 50 % vody, takže není vhodné k okamžité spotřebě. Firmy ho dodávají již nasušené, což ovšem neznamená, že vám při špatném skladování nemůže znovu navlhnout. Existuje několik způsobů, jak ověřit, zda je dřevo opravdu dostatečně suché:

  • Dutý zvuk: Při poklepání dvěma kusy dřeva o sebe by měly znít jasně a zvučně.
  • Trhliny: Suché dřevo obvykle vykazuje trhlinky na koncích.
  • Vlhkoměr: Pro přesné měření vlhkosti dřeva lze použít digitální vlhkoměr, který vám ukáže aktuální hodnoty.

Palivové dřevo je snadno dostupné

Nechoďte pro něj do lesa. Tedy pokud se nejedná o objednávku od místních lesníků či farmářů, čímž podpoříte lokální ekonomiku. Palivové dřevo dnes můžete nakoupit online, přímo od ověřených dodavatelů, kteří umí zajistit kvalitu i správně vysušený materiál. Takovou společností je například DS Forest Trade, která dodává dřevo ve všech podobách jak soukromým klientům, tak velkoobchodům, a to už od roku 2016.

Štípání dřeva jistě nepatří mezi populární domácí práce, ačkoliv si tak můžete vybudovat svalovou hmotu, aniž byste museli platit za permanentku do posilovny. Dnešní firmy vám polena dodají už nasekané, prakticky v libovolné délce. Dovezou vám je náklaďákem až domů, zcela bez práce. Letos dřevaři hlásí enormní prodej, tak neváhejte a začněte i vy topit postaru. Pokud se nechcete spoléhat jen na dřevo, vyzkoušejte je třeba jako doplněk k plynovému či elektrickému topení.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -spot_img

Redakce doporučuje

Žena

spot_img